Publikováno

Bytové dekorace a přírodniny

Tvorba šperků mi zabere převážnou část volného času a dávno už to není jen koníček…..

Ale čas od času si „odskočím“ i k trochu jinému tvoření. A tím jsou různé dekorace z přírodnin a jiných podobných materiálů. Kdo nemá čas nebo podmínky k pěstování živých rostlin, tohle může pěkně oživit třebas nějaké volné zákoutí domova nebo kanceláře.

„Imitace“ bonsají…..

Stačí pěkná nádoba, nějaké dřeviny, mech a přeparovaný lišejník…..

Pak tenký drátek a tavná pistole……

Zajímavou variantou může být spojení mechu, kůry a živých rostlin – v tomto případě tilandisií a sukulentu.

Malý květináč je zapuštěn do mechu a kůry, pěkně vypadá  také drobnokvětý phalenopsis.

Tady ale byla dekorace tvořená na přání se sukulenty.

Rám obrazu v kombinaci přírodnin a umělých květů….

Postupně budu přidávat další různé dekorace, vznikají spontánně dle dostupnosti materiálu nebo přání zákazníka.

Je to zatím jen malý náhled na trochu jinou tvorbu,kterou se kromě šperků, bižuterie a vazby květin, zabývám….

 

Publikováno

Péče o cínované šperky

Péče o pájené šperky

Pájené šperky jsou vyrobeny z cínu, většinou používám jako konstrukci měděné dráty, plechy, popř. nerezový drát.

Cín jako takový je poměrně odolný materiál, voda mu nevadí a nerezaví. Šperk je povrchově upraven patinou, vyleštěn a nakonec jej na několik dní vkládám do antioxidačního oleje. Spodní stranu přívěsků, náramků a prstenů lakuju bezbarvým lakem, je tak jistota, že patina nebude pouštět na oděv.

Pokud nemusíte, nevystavujte šperk zbytečně máčení ve vodě, působení chemických prostředků a parfémů. Doporučuju odkládat do zipového sáčku i krabičky. Nebude se Vám na něm usazovat prach a nečistoty.

Někdy se může stát, že se na šperku vyskytnou rezavé skvrny – patina není chráněna vrstvou antioxidantu a oxiduje – vyleštěte či jemně seškrábněte ( jde to snadno) a opatřete olejem nebo antioxidantem.

Pokud se Vám bude zdát, že šperk je matný, jakoby bez lesku, stačí jej přeleštit suchým bavlněným hadříkem ( riflovina, švédská utěrka se také osvědčila) a ošetřit antioxidačním olejem, popřípadě obyčejným stolním olejem. V případě silnějšího znečistění omyjte vlažnou vodou a pak vyleštěte.

Chraňte také před nárazy a jiným mechanickým poškozením. Pokud by však došlo k poškození šperku, neváhejte mě kontaktovat – většinou jde vše uvést do původního stavu. To platí i v případě, že se Vám patina časem nošením setře.

Vlastně péče o cínovaný šperk není nikterak náročná a při dodržení těchto malých pravidel budete mít pěkný šperk velmi dlouho.

Přeji Vám příjemné nošení.